agenda 2002

agenda login

create a profile

agenda calendar
 

Subscribe to automated notification of
agenda and minutes.

 
view agenda listing icon Click on this icon to view committee agenda and minutes.
Committees/Commissions/Boards

Chair(s)

Next Meeting

County Board     
County Board Paul L. Decker  10/29/14 - 6:30 PM 
Proposed Ordinances and Resolutions   
Board Committees     
Executive Committee Paul L. Decker   
Finance Committee James A. Heinrich  10/24/14 - 8:30 AM 
Health & Human Services Committee Gilbert W. Yerke   
Human Resources Committee David D. Zimmermann   
Judiciary and Law Enforcement Committee Peter M. Wolff   
Land Use, Parks, and Environment Committee Walter L. Kolb   
Public Works Committee David W. Swan   
Comissions, Committees and Boards     
Aging Commission Miriam Behselich   
Airport Commission Michael A. Crowley   
Airport Organizational Study Workgroup TBA   
Board of Adjustment Robert Bartholomew   
Community Development Block Grant Board Gilbert Yerke   
Ethics Board Meeting David Hickey   
Farmland Preservation Planning Advisory Committee   
Federated Library System Board Richard R. Brandt   
Juvenile Center Study Committee TBA   
Library Capital Costs Study Committee Phil Evenson   
Local Emergency Planning Committee Matthew Redmann   
Long Term Care Planning Committee Sandra Wolff   
Park and Planning Commission James Siepmann   
Security and Facilities Committee Judge Michael O. Bohren   
Sheriff's Grievance Committee E. John Raasch   
Solid Waste Management Board Joann Kreimendahl   
Storm Water Advisory Committee Perry Lindquist   
Traffic Safety Commission Lieutenant Lisa M. Panas   
Veterans' Service Commission Earl Schneider   
Waukesha County Communications     
Digital Trunked Radio Advisory Council TBA   
Dispatch Operations Commission Donald Wiemer   
Facility/Construction Rich Bolte   
Fire/EMS Protocols Committee Jeff Johnson   
Human Resources Jim Richter   
Partners Committee Not an Active Committee   
Police Protocols Committee David Reid   
Health and Human Services Committees and Boards     
Aging and Disability Resource Center of Waukesha County Advisory Board William Graham   
AODA Advisory Committee Susie Austin   
Child and Family Services Ron Pupp   
Community Health Improvement Steering Committee Peter Schuler/Dennis Farrell   
Developmental Disabilities Advisory Committee Dissolved 10-8-08   
Health & Human Services Board Joe Vitale   
HHS Board - Birth to 3 Advisory Committee Tami & Dan Quiram   
Interagency Program for Intoxicated Drivers Bernie Mangers   
Joint Advisory Committees Dennis Farrell   
Joint Conference Committee - HHS Board Michael O'Brien   
Mental Health Advisory Committee Linda Cole   
Public Health Advisory Committee Sue Konkel   
Special Services Advisory Committee Julie Turkoske   
Workforce Development Board John Heyer   
Workforce Development Committee Don Rouse  10/23/14 - 8:00 AM 
Workforce Development Executive Committee John Heyer   
Workforce Development Joint Executive Committee John Heyer   
Workforce Development Personnel Committee John Heyer   
Workforce Development RWA Wired Steering Committee Julia Taylor   
Workforce Development Selection & Oversight Committee Bruce Wilk   
Workforce Development Youth Council John Heyer   
WCTC     
WCTC Board Appointment Committee Paul L. Decker   
Criminal Justice     
Criminal Justice Collaborating Council Judge Lloyd Carter   
Criminal Justice Collaborating Council - Data Workgroup Diane Kelsner   
Criminal Justice Collaborating Council - Drug Treatment Court Subcommittee Hon. William Domina   
Criminal Justice Collaborating Council - Executive Committee Judge Lloyd Carter   
Criminal Justice Collaborating Council - Juvenile Justice Committee Sam Benedict   
Criminal Justice Collaborating Council - Pretrial Subcommittee JoAnn Eiring   
Criminal Justice Collaborating Council - Programs & Alternatives Standing Committee Peter Schuler   
Criminal Justice Collaborating Council - Public Relations and Education Committee Sarah Spaeth   
Criminal Justice Collaborating Council - Strategic Planning Judge Llyod Carter   
Criminal Justice Collaborating Council - Veterans Court Subcommittee Brad Schimel   
Other     
Community Steering Committee Diane Knutson   
D.A.R.E. Task Force David Swan   
Housing Authority Denise Steimert   
Marsh Country Health Alliance Commission TBA   
Mineral Extraction Advisory Committee Sharon Leair   
Pebble Creek Flood Study Technical Advisory Committee Perry Lindquist   
Pebble Creek Watershed Protection Plan Advisory Committee Perry Lindquist   
Seven-County Meeting n/a   
Sheriff's Civil Service Commission William Chapman   
Tax Deed Committee Pamela Reeves   
Technology Protocol Committee Mike Biagioli   
The HOME Consortium Ron Buchanan   
W-2 Community Steering Committee Diane Knutson   
Waukesha County Board of Canvassers Kathleen Novack   
Waukesha County Clerk Kathleen O. Novack   
Waukesha County Land & Water Resource Management Plan Perry Lindquist   
Waukesha County Land & Water Resource Management Plan - Rural Advisory Committee Mark W. Jenks   
Waukesha County Land & Water Resource Management Plan - Urban Advisory Committee Perry Lindquist   
Wisconsin River Rail Transit Commission Karl Nilson   
Lake Management Districts     
Ashippun Lake Management District Robert Thelen, II   
Big Muskego Lake Management District Keith Hammitt   
Eagle Spring Lake Management District Thomas Day   
Fowler Lake Management District Ken Herro   
Lac La Belle Management District Robert Thelen, II   
Lake Keesus Lake Management District Ted Rolfs   
Linnie Lac Lake Management District Pauline Jaske   
Little Muskego Lake Management District Keith Hammitt   
Middle Genesee Lake Management District Bonnie Morris   
North Lake Management District Ted Rolfs   
Okauchee Lake Management District Robert G. Thelen II   
Phantom Lake Management District Mark Carlson  10/23/14 - 7:00 PM 
Pretty Lake Management District Bonnie Morris   
School Section Lake Management District Bonnie Morris   
Spring Brook Watershed Lake Management Douglas Kincaid   
Upper Nemahbin Lake Management District Bonnie Morris   

 




2002 Waukesha County, All Rights Reserved.

 

 waukesha county seal